Eastern Regional Masters Championship - 2/23/2008               
                  Prince George's Sports and Learning Complex                  
                                    Results                                    
 
Event 5  W40 3000 Meter Race Walk Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Garson, Rebecca          W43 World Class Race    17:14.00   17:33.07  
 
Event 10  M50 3000 Meter Race Walk Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blank, Peter             M53 Potomac Valley T    19:41.00   21:31.41  
 
Event 12  M55 3000 Meter Race Walk Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wass, James              M55 Potomac Valley T    18:00.00   18:01.19  
  2 Morrison, John           M59 Potomac Valley T    18:35.00   19:44.85  
 
Event 14  M60 3000 Meter Race Walk Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gersh, John              M60 Potomac Valley T               18:11.95  
  2 Dubow, Joel              M64 Philadelphia Mas    19:00.00   19:04.92  
 
Event 16  M65 3000 Meter Race Walk Masters 65-69
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Contract, Sheldon        M68 Potomac Valley T               21:31.39  
 
Event 18  M70-100 3000 Meter Race Walk Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Webb, Roger              M70 Potomac Valley T    21:15.00   22:12.59  
  2 Copeland, Terry          M70 Potomac Valley T               24:54.25  
 
Event 22  M30 60 Meter Hurdles Sub-Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alderton, Adam           M33 Potomac Valley T                  11.75  
 
Event 29  W50 60 Meter Hurdles Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simpson, Claudia         W54 Unattached                        12.04  
  2 Estvpinan_Day, Saskia    W52 Unattached                        12.51  
 
Event 30  M50 60 Meter Hurdles Masters 50-54
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Russ, Jim                M51 Carolinas Track         9.30       9.30q  2 
  2 Billingsley III, John    M50 Unattached             10.00      10.00q  2 
  3 Swindlehurst, Gregg      M52 Carolinas Track        10.30      10.30q  1 
  4 Fairclough, Neil         M51 Unattached                        10.65q  2 
  4 Jeremial, Lloyd          M50 Unattached                        10.65q  2 
  4 Markley, Anthony         M53 Potomac Valley T       10.65      10.65q  1 
 
Event 30  M50 60 Meter Hurdles Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Jeremial, Lloyd          M50 Unattached             10.65       9.10  
  2 Swindlehurst, Gregg      M52 Carolinas Track        10.30      10.49  
  3 Billingsley III, John    M50 Unattached             10.00      10.81  
  4 Markley, Anthony         M53 Potomac Valley T       10.65      11.31  
 
Event 38  M70-100 60 Meter Hurdles Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clark, William           M74 Unattached             10.80      10.67  
  2 Paulen, Bob              M71 Unattached             11.50      11.42  
 
Event 39  W19-29 60 Meter Dash Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ransom, India            W24 Unattached              7.30       7.52  
 
Event 40  M19-29 60 Meter Dash Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gerima, Negasi           M29 Unattached              6.85       6.85  
  2 Dennis, Mark             M21 Unattached              6.73       7.04  
  3 Dixon, Joshua            M25 US Elite Track C        6.89       7.21  
 
Event 41  W30 60 Meter Dash Sub-Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moulds, Latisha          W30 US Elite Track C        7.80       7.91  
  2 Manago, Tonya            W34 Vision Elite            8.30       9.31  
 
Event 43  W35 60 Meter Dash Sub-Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 White, Nico              W35 US Elite Track C        7.60       7.71  
 
Event 44  M35 60 Meter Dash Sub-Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lizama, David            M38 Pony Express                       7.29  
  2 Sawyer, Charles          M37 Unattached              7.50       7.48  
 
Event 45  W40 60 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Henderson, Renee         W43 Unattached              8.11       7.78  
  2 Berrymab, Tracey         W40 Potomac Valley T        8.06       8.22  
  3 Spruill, Karen           W43 Unattached                         9.96  
 
Event 46  M40 60 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kennedy, Lawrence        M42 Unattached              7.60       7.55  
  2 Godfrey, Eric            M40 Unattached                         7.91  
  3 Kerr, Mark               M42 Carolinas Track         8.50       8.14  
  4 Barr, Jim                M40 Potomac Valley T                   8.29  
 
Event 47  W45 60 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dudley, Theresa          W45 Maryland Masters       10.00       9.93  
  2 Warren, Norvetta         W48 Unattached             10.84      10.64  
 
Event 48  M45 60 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Quarrie, Clifton         M47 Unattached                         7.14  
  2 Hooker, Lonnie           M45 Unattached              7.30       7.32  
  3 Harris, Jack             M48 Unattached                         7.99  
 
Event 49  W50 60 Meter Dash Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Freeman, Michele         W53 Unattached                         9.80  
  2 Estvpinan_Day, Saskia    W52 Unattached                         9.99  
 
Event 50  M50 60 Meter Dash Masters 50-54
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Thomas            M54 Maryland Masters        7.42       7.49   1 
  2 Markley, Anthony         M53 Potomac Valley T        8.00       7.91   1 
  3 Swindlehurst, Gregg      M52 Carolinas Track         8.30       8.13   2 
  4 Anyanwu, Benjamin        M51 Hummingbird Trac                   8.33   2 
 
Event 51  W55 60 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Von Maltzahn, Hillen     W59 Unattached                         9.60  
 
Event 52  M55 60 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peyton, Oscar            M55 Maryland Masters        7.53       7.48  
  2 Sanders, Leo             M57 Unattached                         7.91  
  3 Linner, Bernie           M58 West Penn Track         8.40       8.39  
 
Event 54  M60 60 Meter Dash Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hall, Samuel             M62 Carolinas Track         8.30       8.32  
 
Event 57  W70-100 60 Meter Dash Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jordan, Barbara          W72 Mass Velocity Tr       10.24      10.18  
  2 Lary, Audrey             W73 Potomac Valley T       11.00      10.40  
 
Event 58  M70-100 60 Meter Dash Masters 70-100
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Colbert, Larry           M71 Maryland Masters        8.00       8.68   1 
  2 Clark, William           M74 Unattached              8.70       9.00   1 
  3 Gordon, Wilton           M78 Unattached             11.00      10.71   2 
 
Event 60  M19-29 3000 Meter Run Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Topper, Ian              M19 Unattached          10:11.00    9:31.91  
 
Event 64  M35 3000 Meter Run Sub-Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lanier, Kareem           M35 Pike Creek Valle     9:23.85    9:43.66  
 
Event 65  W40 3000 Meter Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sameshima, Shirley       W41 Unattached                     14:08.40  
 
Event 66  M40 3000 Meter Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wright, Andres           M41 Unattached                      9:29.69  
 
Event 67  W45 3000 Meter Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Merz, Martha             W45 Nova Running Clu    11:00.00   10:48.09  
  2 Persina, Win             W47 Potomac Valley T               11:49.13  
  3 Lein, Karen              W49 Liberty AC          13:52.00   15:11.05  
 
Event 68  M45 3000 Meter Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poulos, Ted              M47 Potomac Valley T                9:53.43  
  2 McLaughlin, Terry        M47 Potomac Valley T    10:20.00   10:09.12  
  3 Landau, Douglas          M47 Unattached          11:25.00   11:34.22  
  4 Aukward, Joseph          M47 Potomac Valley T               12:22.11  
 
Event 70  M50 3000 Meter Run Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chantry, Stephen         M53 Colonial Road Ru     9:39.01    9:33.98  
  2 Malander, Mark           M49 Potomac Valley T                9:34.14  
  3 Pointer, Maurice         M52 Potomac Valley T     9:50.00    9:53.42  
  4 Brand, Paul              M53 Carolinas Track                12:19.38  
  5 Blank, Peter             M53 Potomac Valley T    13:00.00   13:36.49  
 
Event 76  M65 3000 Meter Run Masters 65-69
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coppens, Louis           M65 Philadelphia Mas    11:50.00   12:33.43  
 
Event 80  M19-29 400 Meter Dash Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nelson, Ronald           M29 Unattached             51.00      54.12  
 
Event 84  M35 400 Meter Dash Sub-Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson, Eric            M39 Unattached                        54.59  
  2 Gardner, Adam            M36 Shore AC               54.00      55.29  
 
Event 86  M40 400 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ducker, Lakin            M40 Unattached             57.90      58.45  
  2 Martin III, John         M41 Unattached             57.00      59.08  
 
Event 88  M45 400 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Parker, Ray              M46 Philadelphia Ath                  55.16  
  2 Aukward, Joseph          M47 Potomac Valley T     1:04.00    1:08.57  
 
Event 90  M50 400 Meter Dash Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Thomas            M54 Maryland Masters       54.75      55.13  
 
Event 92  M55 400 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haywood, George          M55 Houston Elite          58.20      58.76  
 
Event 94  M60 400 Meter Dash Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allie, Charles           M60 Houston Elite          56.50      58.54  
  2 Waite, Thomas            M59 Unattached           1:25.00    1:20.84  
 
Event 96  M65 400 Meter Dash Masters 65-69
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greve, Theodore          M68 Adirondack AC        1:12.00    1:14.82  
 
Event 98  M70-100 400 Meter Dash Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Colbert, Larry           M71 Maryland Masters     1:04.00    1:06.46  
 
Event 99  W19-29 1 Mile Run Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chantry, Jacquelyne      W19 Unattached           5:23.00    5:26.36  
 
Event 101  W30 1 Mile Run Sub-Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jacqueline, Concaugh-Gru W33 Pacers/Brooks        5:05.00    5:22.77  
 
Event 105  W40 1 Mile Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Griffin, Sandra          W40 Unattached           6:00.00    6:00.53  
  2 Sameshima, Shirley       W41 Unattached                      7:22.07  
 
Event 107  W45 1 Mile Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Merz, Martha             W45 Nova Running Clu     5:30.00    5:27.88  
  2 Jasper, Lorraine         W46 Athena Track Clu     5:30.00    5:32.29  
  3 Kline, Sheryl            W45 Annapolis Stride     5:30.00    6:00.44  
 
Event 109  W50 1 Mile Run Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mullis-Dubow, Trenice    W54 Atlanta Track C      6:29.00    6:55.35  
  2 Padgett, Linda           W52 Unattached                      7:44.65  
 
Event 120  M19-29 200 Meter Dash Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gerima, Negasi           M29 Unattached             21.90      23.61  
  2 Jenkins, Joshua          M19 Unattached             23.63      23.82  
 
Event 121  W30 200 Meter Dash Sub-Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moulds, Latisha          W30 US Elite Track C       25.80      25.94  
 
Event 122  M30 200 Meter Dash Sub-Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alderton, Adam           M33 Potomac Valley T       22.50      23.02  
 
Event 124  M35 200 Meter Dash Sub-Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lizama, David            M38 Pony Express                      24.51  
  2 Gardner, Adam            M36 Shore AC               23.00      24.73  
  3 Sawyer, Charles          M37 Unattached             24.31      24.93  
  4 Jackson, Eric            M39 Unattached                        25.12  
 
Event 125  W40 200 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Henderson, Renee         W43 Unattached             26.88      26.58  
  2 Gunby-Washington, Pamela W42 Unattached                        33.76  
 
Event 126  M40 200 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Will, Daniel             M41 Maryland Masters       24.10      25.46  
  2 Ducker, Lakin            M40 Unattached             26.02      26.28  
  3 Godfrey, Eric            M40 Unattached                        26.66  
  4 Martin III, John         M41 Unattached             25.00      28.06  
  5 Dozier, Robert           M44 Unattached             30.00      34.54  
 
Event 127  W45 200 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Warren, Norvetta         W48 Unattached             33.25      36.78  
 
Event 128  M45 200 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Parker, Ray              M46 Philadelphia Ath                  23.76  
  2 Feaster, Fred            M48 Unattached             24.70      24.63  
 
Event 129  W50 200 Meter Dash Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simpson, Claudia         W54 Unattached                        33.03  
  2 Estvpinan_Day, Saskia    W52 Unattached                        34.02  
  3 Freeman, Michele         W53 Unattached                        34.74  
 
Event 130  M50 200 Meter Dash Masters 50-54
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Thomas            M54 Maryland Masters       22.90      24.87   1 
  2 Markley, Anthony         M53 Potomac Valley T       27.00      27.05   2 
  3 Weatherspoon, Sherman    M51 Maryland Masters       25.70      27.17   1 
  4 Swindlehurst, Gregg      M52 Carolinas Track        26.70      27.86   1 
  5 Anyanwu, Benjamin        M51 Hummingbird Trac                  29.05   2 
  6 Burwell, Harold          M53 Unattached                        33.08   2 
 
Event 131  W55 200 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Von Maltzahn, Hillen     W59 Unattached                        32.72  
 
Event 132  M55 200 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peyton, Oscar            M55 Maryland Masters       24.58      24.97  
  2 Haywood, George          M55 Houston Elite          26.40      26.02  
  3 Sanders, Leo             M57 Unattached                        26.67  
  4 Linner, Bernie           M58 West Penn Track        28.63      29.64  
 
Event 134  M60 200 Meter Dash Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hall, Samuel             M62 Carolinas Track        27.30      28.46  
  2 Waite, Thomas            M59 Unattached             35.00      34.81  
 
Event 136  M65 200 Meter Dash Masters 65-69
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greve, Theodore          M68 Adirondack AC          31.90      32.40  
 
Event 137  W70-100 200 Meter Dash Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lary, Audrey             W73 Potomac Valley T       37.00      36.23  
  2 Jordan, Barbara          W72 Mass Velocity Tr       36.00      36.44  
 
Event 138  M70-100 200 Meter Dash Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Colbert, Larry           M71 Maryland Masters       28.50      29.15  
  2 Camp, Richard            M71 Sprint Force Ame       30.40      30.45  
  3 Gordon, Wilton           M78 Unattached             37.00      35.06  
 
Event 144  M35 800 Meter Run Sub-Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lanier, Kyle             M35 Pike Creek Valle     2:04.74    2:09.39  
  2 Jackson, Eric            M39 Unattached                      2:13.34  
 
Event 146  M40 800 Meter Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Caudle, Kyle             M42 Western State Al     2:12.00    2:11.75  
 
Event 147  W45 800 Meter Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jasper, Lorraine         W46 Athena Track Clu     2:30.00    2:31.35  
  2 Hayden, Julie            W48 Athena Track Clu     2:30.00    2:32.41  
  3 Persina, Win             W47 Potomac Valley T                2:43.81  
 
Event 148  M45 800 Meter Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clelland, Jim            M49 Unattached           2:13.00    2:12.44  
  2 DeSantis, Bobby          M48 Progressive Raci     2:10.00    2:13.34  
  3 Baugh, Mark              M48 Unattached                      2:38.60  
  4 Aukward, Joseph          M47 Potomac Valley T     2:43.00    2:47.19  
 
Event 149  W50 800 Meter Run Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Suckling, Alison         W52 Potomac Valley T     3:00.00    2:44.85  
  2 Yester, Phyllis          W54 Philadelphia Mas     2:54.00    2:51.98  
  3 Mullis-Dubow, Trenice    W54 Atlanta Track C      3:02.00    3:10.82  
 
Event 150  M50 800 Meter Run Masters 50-54
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Chantry, Stephen         M53 Colonial Road Ru     2:12.43    2:13.00   1 
  2 Peffer, Allen            M52 Carolinas Track      2:18.00    2:19.32   1 
  3 Kinny, Paul              M51 Carolinas Track      2:20.00    2:19.46   2 
 
Event 151  W55 800 Meter Run Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Steinbach, Coreen        W56 Syracuse Track C     2:36.00    2:39.67  
 
Event 152  M55 800 Meter Run Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Plaster, Tony            M56 Unattached           2:15.00    2:21.92  
  2 Caleb, Rossiter          M56 Unattached           2:25.00    2:29.87  
 
Event 154  M60 800 Meter Run Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tetherly, Jonathan       M63 Mass Velocity Tr     2:42.00    2:46.13  
  2 Masterson, Dan           M63 Annapolis Stride     2:46.21    2:48.29  
  3 Coppens, Louis           M65 Philadelphia Mas                2:57.38  
 -- Weiner, Robert           M60 Potomac Valley T     3:03.00        DNF  
 
Event 172  M19-29 Long Jump Open
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dennis, Mark             M21 Unattached             7.21m      6.74m   22-01.50 
 
Event 174  M30 Long Jump Sub-Master 30-34
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Alderton, Adam           M33 Potomac Valley T       6.00m      5.66m   18-07.00 
 
Event 177  W40 Long Jump Masters 40-44
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Berrymab, Tracey         W40 Potomac Valley T       5.34m      5.05m   16-07.00 
  2 Gunby-Washington, Pamela W42 Unattached                        4.12m   13-06.25 
  3 Spruill, Karen           W43 Unattached                        3.66m   12-00.25 
 
Event 178  M40 Long Jump Masters 40-44
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Barr, Jim                M40 Potomac Valley T                  5.51m   18-01.00 
  2 Godfrey, Eric            M40 Unattached             5.94m      5.37m   17-07.50 
  3 McVicker, Bob            M42 Unattached                        5.28m   17-04.00 
 
Event 180  M45 Long Jump Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Petroslian, Greg         M49 Potomac Valley T       6.26m      6.26m   20-06.50 
 
Event 182  M50 Long Jump Masters 50-54
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Markley, Anthony         M53 Potomac Valley T                  4.24m   13-11.00 
  2 Fairclough, Neil         M51 Unattached             4.56m      4.06m   13-04.00 
 
Event 183  W55 Long Jump Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Von Maltzahn, Hillen     W59 Unattached                        4.00m   13-01.50 
 
Event 184  M55 Long Jump Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Linner, Bernie           M58 West Penn Track                   4.15m   13-07.50 
 
Event 186  M60 Long Jump Masters 60-64
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Martin, Terry            M61 Carolinas Track                   3.92m   12-10.50 
  2 Kenney, James            M63 Unattached             4.27m      3.70m   12-01.75 
 
Event 189  W70-100 Long Jump Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lary, Audrey             W73 Potomac Valley T                  3.10m   10-02.00 
  2 Jordan, Barbara          W72 Mass Velocity Tr       3.20m      2.94m    9-07.75 
  3 Krug, Gloria             W76 Philadelphia Mas                  2.18m    7-02.00 
 
Event 190  M70-100 Long Jump Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Paulen, Bob              M71 Unattached             4.03m      3.81m   12-06.00 
 
Event 198  M40 Triple Jump Masters 40-44
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 McVicker, Bob            M42 Unattached                       11.40m   37-05.00 
 
Event 200  M45 Triple Jump Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Swindell, Charles        M47 Sonic Boom            13.42m     11.87m   38-11.50 
 
Event 202  M50 Triple Jump Masters 50-54
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Markley, Anthony         M53 Potomac Valley T                  9.99m   32-09.50 
  2 Nakazawa, Muraji         M51 Potomac Valley T       9.83m      8.26m   27-01.25 
 
Event 203  W55 Triple Jump Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Von Maltzahn, Hillen     W59 Unattached                        7.91m   25-11.50 
 
Event 204  M55 Triple Jump Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Linner, Bernie           M58 West Penn Track                   8.45m   27-08.75 
 
Event 209  W70-100 Triple Jump Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Krug, Gloria             W76 Philadelphia Mas                  5.03m   16-06.00 
 
Event 210  M70-100 Triple Jump Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Paulen, Bob              M71 Unattached             8.12m      7.97m   26-01.75 
 
Event 214  M30 High Jump Sub-Master 30-34
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Alderton, Adam           M33 Potomac Valley T       1.73m      1.67m    5-05.75 
 
Event 218  M40 High Jump Masters 40-44
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Barr, Jim                M40 Potomac Valley T                  1.67m    5-05.75 
 
Event 220  M45 High Jump Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Robinson, Theodore       M49 Potomac Valley T                  1.62m    5-03.75 
 
Event 222  M50 High Jump Masters 50-54
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Williamson, Mark         M50 Unattached                        1.72m    5-07.75   10  
  2 Nakazawa, Muraji         M51 Potomac Valley T       1.52m      1.52m    4-11.75    8  
  3 Ropelato, Jerry          M52 Unattached                        1.42m    4-07.75    6  
  4 Fairclough, Neil         M51 Unattached             1.37m      1.32m    4-04.00    5  
 
Event 223  W55 High Jump Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Von Maltzahn, Hillen     W59 Unattached                        1.22m    4-00.00 
 
Event 226  M60 High Jump Masters 60-64
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Klehm, Richard           M63 Unattached             3.20m      1.37m    4-06.00 
  2 Martin, Terry            M61 Carolinas Track                   1.32m    4-04.00 
  3 Kenney, James            M63 Unattached             1.35m      1.27m    4-02.00 
 
Event 228  M65 High Jump Masters 65-69
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Valle, Michael           M67 Unattached                        1.22m    4-00.00 
 
Event 230  M70-100 High Jump Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Paulen, Bob              M71 Unattached             1.21m      1.22m    4-00.00 
  2 Clark, William           M74 Unattached             1.00m      1.17m    3-10.00 
 
Event 233  W30 Shot Put Sub-Master 30-34
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Manago, Tonya            W34 Vision Elite           9.39m      8.89m   29-02.00 
 
Event 234  M30 Shot Put Sub-Master 30-34
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Alderton, Adam           M33 Potomac Valley T       9.75m      9.25m   30-04.25 
 
Event 235  W35 Shot Put Sub-Master 35-39
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Stephens, Jennifer       W36 Potomac Valley T       9.50m      9.19m   30-02.00 
 
Event 237  W40 Shot Put Masters 40-44
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Spruill, Karen           W43 Unattached             9.00m      7.94m   26-00.75 
 
Event 238  M40 Shot Put Masters 40-44
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Butler, Keith            M40 Unattached            12.88m     12.59m   41-03.75 
  2 Barr, Jim                M40 Potomac Valley T                 12.36m   40-06.75 
 
Event 239  W45 Shot Put Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dudley, Theresa          W45 Maryland Masters       9.50m      9.14m   30-00.00 
  2 Scanlon, Heather         W45 Philadelphia Mas       8.38m      8.14m   26-08.50 
 
Event 240  M45 Shot Put Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Emerson, Anthony         M45 Unattached                        9.55m   31-04.00 
 
Event 242  M50 Shot Put Masters 50-54
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sutton, Gary             M53 Unattached            10.00m     10.38m   34-00.75 
  2 Ropelato, Jerry          M52 Unattached                        9.98m   32-09.00 
 
Event 243  W55 Shot Put Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Arbelbide, Cindy Leu     W58 Potomac Valley T                  8.20m   26-11.00 
  2 Von Maltzahn, Hillen     W59 Unattached                        7.65m   25-01.25 
 
Event 244  M55 Shot Put Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kalnas, Michael          M57 Garden State Tra      10.66m     10.02m   32-10.50 
 
Event 246  M60 Shot Put Masters 60-64
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bookin-Weiner, Jerry     M61 Potomac Valley T      11.80m      9.86m   32-04.25 
  2 Pearce, James            M62 Unattached                        9.14m   30-00.00 
 
Event 248  M65 Shot Put Masters 65-69
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Valle, Michael           M67 Unattached                       11.42m   37-05.75 
 
Event 249  W70-100 Shot Put Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Roman, Mary              W72 Mass Velocity Tr       7.86m      7.85m   25-09.25 
  2 Krug, Gloria             W76 Philadelphia Mas                  6.94m   22-09.25 
 
Event 250  M70-100 Shot Put Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kuegler, William         M71 Potomac Valley T                 10.87m   35-08.00 
  2 McDonald, Jack           M70 Maryland Masters                  9.84m   32-03.50 
  3 Feick, Ray               M76 Philadelphia Mas      12.50m      9.20m   30-02.25 
 
Event 260  M50 Pole Vault Masters 50-54
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Halverson, Bill          M50 Unattached          14-06.75   14-00.00      4.26m 
  2 Russ, Jim                M51 Carolinas Track     12-00.00   12-06.00      3.81m 
  3 Fairclough, Neil         M51 Unattached           7-10.00    8-00.00      2.43m 
 
Event 261  W55 Pole Vault Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 -- Von Maltzahn, Hillen     W59 Unattached                           NH            
 
Event 264  M60 Pole Vault Masters 60-64
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Klehm, Richard           M63 Unattached           4-10.00   10-06.00      3.20m 
 
Event 268  M70-100 Pole Vault Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Goode, Taylor            M72 Unattached           9-06.00   10-00.00      3.04m 
 
Event 271  W30 Weight Throw Sub-Master 30-34
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Manago, Tonya            W34 Vision Elite                      8.39m   27-06.50 
 
Event 273  W35 Weight Throw Sub-Master 35-39
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Stephens, Jennifer       W36 Potomac Valley T       9.50m      8.69m   28-06.25 
 
Event 276  M40 Weight Throw Masters 40-44
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Butler, Keith            M40 Unattached            12.00m     10.43m   34-02.75 
  2 Barr, Jim                M40 Potomac Valley T                 10.26m   33-08.00 
 
Event 277  W45 Weight Throw Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scanlon, Heather         W45 Philadelphia Mas       8.81m      8.05m   26-05.00 
 -- Dudley, Theresa          W45 Maryland Masters       9.00m         DQ            
 
Event 278  M45 Weight Throw Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Seto, John               M45 Unattached                        9.32m   30-07.00 
 
Event 279  W50 Weight Throw Masters 50-54
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wetenhall, Kathy         W54 Unattached                       10.97m   36-00.00 
 
Event 280  M50 Weight Throw Masters 50-54
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wetenhall, Jim           M53 Long & Stron                     19.46m   63-10.25 
  2 Cedrone, Bob             M53 Twilight Thr          15.24m     16.29m   53-05.50 
  3 Sutton, Gary             M53 Unattached            12.00m     13.31m   43-08.00 
 
Event 281  W55 Weight Throw Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Arbelbide, Cindy Leu     W58 Potomac Valley T                  9.10m   29-10.25 
 
Event 282  M55 Weight Throw Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Reichard, Carl           M55 Unattached            15.00m     13.74m   45-01.00 
 
Event 284  M60 Weight Throw Masters 60-64
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bookin-Weiner, Jerry     M61 Potomac Valley T      15.83m     14.98m   49-01.75 
  2 Pearce, James            M62 Unattached                       12.42m   40-09.00 
  3 Martin, Terry            M61 Carolinas Track                  11.94m   39-02.25 
 
Event 286  M65 Weight Throw Masters 65-69
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Valle, Michael           M67 Unattached                       15.43m   50-07.50 
 
Event 287  W70-100 Weight Throw Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Roman, Mary              W72 Mass Velocity Tr                 10.13m   33-03.00 
  2 Krug, Gloria             W76 Philadelphia Mas                  9.39m   30-09.75 
 
Event 288  M70-100 Weight Throw Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kuegler, William         M71 Potomac Valley T                 14.40m   47-03.00 
  2 Sellers, John            M71 Philadelphia Mas      14.00m     14.34m   47-00.75 
  4 Feick, Ray               M76 Philadelphia Mas      10.00m     11.32m   37-01.75 
 
Event 293  W35 Super Weight Sub-Master 35-39
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Stephens, Jennifer       W36 Potomac Valley T       5.00m      4.49m   14-08.75 
 
Event 296  M40 Super Weight Masters 40-44
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Barr, Jim                M40 Potomac Valley T                  7.32m   24-00.25 
  2 Butler, Keith            M40 Unattached             7.50m      6.68m   21-11.00 
 
Event 297  W45 Super Weight Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scanlon, Heather         W45 Philadelphia Mas       5.04m      5.13m   16-10.00 
 
Event 298  M45 Super Weight Masters 45-49
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Seto, John               M45 Unattached                        6.29m   20-07.75 
 
Event 300  M50 Super Weight Masters 50-54
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wetenhall, Jim           M53 Long & Stron                     10.01m   32-10.25 
  2 Cedrone, Bob             M53 Twilight Thr           7.32m      7.24m   23-09.00 
  3 Sutton, Gary             M53 Unattached             5.50m      6.01m   19-08.75 
 
Event 301  W55 Super Weight Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Arbelbide, Cindy Leu     W58 Potomac Valley T                  6.48m   21-03.25 
 
Event 302  M55 Super Weight Masters 55-59
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Reichard, Carl           M55 Unattached             7.00m      6.29m   20-07.75 
 
Event 304  M60 Super Weight Masters 60-64
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bookin-Weiner, Jerry     M61 Potomac Valley T       7.50m      6.97m   22-10.50 
  2 Pearce, James            M62 Unattached                        6.03m   19-09.50 
 
Event 306  M65 Super Weight Masters 65-69
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Valle, Michael           M67 Unattached                        7.38m   24-02.50 
 
Event 307  W70-100 Super Weight Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Roman, Mary              W72 Mass Velocity Tr                  7.58m   24-10.50 
  2 Krug, Gloria             W76 Philadelphia Mas                  6.41m   21-00.50 
 
Event 308  M70-100 Super Weight Masters 70-100
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sellers, John            M71 Philadelphia Mas       8.00m      8.07m   26-05.75 
  2 Kuegler, William         M71 Potomac Valley T                  7.47m   24-06.25 
  3 Feick, Ray               M76 Philadelphia Mas       6.80m      6.64m   21-09.50